Her Bütçeye Uygun Gergi Tavan Sistemleri

Her Bütçeye Uygun Gergi Tavan Sistemleri

Her Bütçeye Uygun Gergi Tavan Sistemleri

Kaliteli, uygun bütçeli ve sağlıklı bir GERRMAX Gergi Tavan uygulamasına sahip olmakiçin dikkat etmeniz gereken hususları anlatacak olursak;

Sağlıklı bir Gergi Tavan uygulaması ancak doğru altyapı, doğru projelendirme, kaliteli ve doğru ürün seçimi ve uzman işçiliğin sağladığı bir bütün ile gerçekleştirilebilir. Ülkemizde yapılan Gergi Tavan uygulamalarının büyük bir kısmı yanlış projelendirme, kalitesiz ve merdiven altı üretilmiş ürün kullanma, bilgi eksikliği veya altyapı yetersizliği sebebi ile hem gerektiğinden çok fazla maliyetle tamamlanıyor, hem de yapılan uygulama estetik, güvenlik, sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurarak beklentilerin çok altında memnuniyet sağlıyor.

Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için hazırladığımız aşağıdaki 3 maddelik rehberi adım adım okumanızı tavsiye ederiz.

1 – Doğru Altyapı

2 – Doğru projelendirme

3 – Kaliteli ve doğru ürün seçimi

1-DOĞRU ALT YAPI
Gergi Tavan uygulamalarında en fazla yaşanan yanlışlardan biri de uygun altyapının hazırlanmamış olmasıdır. Gergi Tavan ısı ile gerilme suretiyle uygulanan bir ürün olduğundan yapılan yanlış bir uygulama gergi kumaşının hasar görmesine ve hatta yırtılmasına yol açacaktır. Kaliteli ve yüksek standartlı bir ürün kullanıldığı taktirde, herhangi bir taşıyıcı veya destekten bağımsız olarak yalnızca kenarlara monte edilen alüminyum profillerin arasında çok uzun yıllar en küçük bir bozulma, sarkma veya deforme olmadan ilk günkü görünümünü korur. Ürünün yerçekiminin olumsuz etkilerine maruz kalmamasının nedeni son derece düşük olan ağırlığı sebebiyle uygulama esnasında oluşturulan yüzey geriliminin ürünü taşımasıdır. Kullanım süreci boyunca da bu gerginlik nedeni ile Gergi Tavan kenarlara uygulanan profillere hiç bitmeyecek bir çekim kuvveti uygular. Bu nedenle Gergi Tavan Profillerinin uygulandığı yüzey bu çekim kuvvetine karşı dayanıklı olmalıdır. Gergi Tavan uygulamalarında Alçıpan’dan oluşturulacak bir havuz kullanılacaksa daha uzun ömürlü olması açısından, Alçıpan’ın altındaki köşelerde standart galvanizli alçıpan profili kullanmak yerine daha güçlü bir altyapı oluşturabilmek için 2mm kalınlığında kutu profil kullanılması tavsiye edilir. Kısaca ifade etmek gerekirse; Gergi Tavan profillerinin monte edileceği yüzeylerin altında sağlam bir alt yapı olması hem uygulamanın kullanım ömrünü arttıracak, hem de herhangi bir deformasyona izin vermeyecektir.

2-DOĞRU PROJELENDİRME
Bilinenin aksine Gergi Tavan pahalı bir ürün değildir. Ancak yanlış projelendirme sebebiyle maliyeti olması gerekenin kat kat daha fazlasına mal olabilir. Doğru ürünün konunun uzmanları tarafından projelendirilmesi durumunda, bu son derece estetik, dikkat çekici ve  etkileyici ürün alternatif tüm diğer tavan ürünlerinden daha pahalıya mal olmayacak, hatta kullanım ömrü ve bakım gerektirmemesi sebebiyle fiyat açısından çok daha avantajlı olacaktır.

Aşağıdaki kriterlere dikkat ettiğiniz taktirde Gergi Tavan uygulama maliyetinizi 2-3 kat düşürmeniz mümkündür.

3-UYGULAMA DERİNLİĞİ
Günümüz büyük şehirlerindeki imar düzenlemeleri ve rekabetçi piyasa koşulları sahip olduğumuz mekanların tavan yüksekliklerinin düşmesine, daha basık mekanların oluşmasına sebebiyet vermiştir. Bu şartlar altında bir de tavana yerleştirilmesi gereken mekanik altyapı (havalandırma, yangın ve elektrik tesisatı vb.) düşünüldüğünde tasarım esnasında karşılaşılan en büyük endişe mekanın basık ve sıkıcı görünmesidir.

Işıklı (Translucent Gergi Tavan) ve parlak yüzeyli (Lake Gergi Tavan) ürünleri bu endişeyi ortadan kaldıran ve uygulandığı mekanlara ferahlık ve derinlik hissiyatı kazandıran en başarılı Yapı-Dekorasyon ürünüdür.

Işıklı Gergi Tavan ürünü, kaynağını belli etmeden, geniş bir yüzeyden sağladığı aydınlatma ile bilimsel olarak da güneşten elde ettiğimiz ışığı en iyi canlandıran aydınlatma difüzörüdür.

Mekanınızda ışıklı Gergi Tavan ürünü kullanacaksanız “tavan çok basık mı olur?” endişesine kapılmadan tavanınızı ihtiyacınız kadar alçaltabilirsiniz.

Basık tavan endişesi ile 5-10 cm derinliklerde Gergi Tavan için hazırlanmış tavan bölümleri, aydınlatmanın homojen olabilmesi için Gergi Tavan altında kullanılacak aydınlatma ürünlerinin miktarını arttırmakta bu da uygulamanın toplam maliyetini 2-3 katına kadar çıkarabilmektedir.

Gergi Tavan uygulaması yaptırırken, uygulama yapılan alanda tavan yüksekliğinin olduğundan %25-50 arası daha yüksek algılanacağını, mekanda oluşacak en direk aydınlatmanın ferahlık hissini arttıracağını hesap ederek Gergi Tavan havuz derinliğini 20-35 cm arasında belirlemenizin, hem alacağınız aydınlığın kalitesini hem de verimliliğini yükseltirken, maliyetlerinizi de minimize edeceğini unutmamalısınız.

Lake Gergi Tavan ürünleri ise, ürünün yapısında bulunan parlak yansıtıcı yüzey sayesinde uygulandığı mekanlarda ayna etkisi vererek derinlik algısını yükseltmektedir. Dünyaca ünlü mimarların basık mekanlar için kurtarıcısı olan Lake Gergi Tavan ürünleri bu noktada en iyi çözümü sunmaktadır.